Karácsonyi terrortámadástól retteg Nagy-Britannia

Az ünnepi rendezvények vonzó célpontok a terroristáknak, a rendőrség komolyan figyelmeztet.

2025, Európa.
Számosan
tüntettek szombaton Londonban és több más brit nagyvárosban a kormány által egy hete betiltott Palestine Action palesztinpárti szervezet mellett.
A rendőrség többtucatnyi tüntetőt őrizetbe vett.
A Palestine Action betiltásáról szóló határozat, amelyet a londoni parlament két háza előzőleg nagy többséggel jóváhagyott, múlt szombaton lépett érvénybe.
A brit kormány által betiltott és így jogilag terrorszervezetnek minősülő csoport az Izraelnek szánt fegyverszállítások akadályozásának meghirdetett céljával alakult 2020-ban.
A Palestine Actionnel együtt jelenleg
84 szerveződés szerepel a terrorizmushoz köthető tevékenység címén
Nagy-Britanniában betiltott csoportok listáján.
Köztük van mások mellett
az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat, a Gázai övezetet uraló radikális iszlamista Hamász,
az Iránnal szövetséges Hezbollah libanoni síita milícia, az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet és az orosz Wagner zsoldoscsoport.
A brit terrorellenes törvény alapján a betiltott szervezetek támogatása bűncselekmény, amelynek elkövetőire 14 évig terjedő börtönbüntetés szabható ki.
A Palestine Action betiltásának közvetlen előzményeként
a szervezet tagjai három hete robogókkal behatoltak a brit királyi légierő (RAF) legnagyobb angliai támaszpontjára,
a London közelében működő Brize Norton katonai repülőtérre, és átalakított kézi tűzoltókészülékkel vörös festéket fújtak két Airbus Voyager üzemanyag-utántöltő repülőgép hajtóműveibe.
A szakértői vizsgálat szerint a két repülőgépben 7 millió font (csaknem 3,3 milliárd forint) kár keletkezett.
A Palestine Action az akciót azzal indokolta, hogy a Brize Norton repülőteréről felszálló katonai repülőgépek hírszerzési tevékenységet folytatnak, amerikai és izraeli harci repülőgépeket látnak el üzemanyaggal és „fegyvereket szállítanak a Gázában folyó népirtáshoz”, amelynek Nagy-Britannia a szervezet szerint így közvetlenül is részesévé vált.
Az akció óta négy gyanúsított ellen vádat emeltek az Egyesült Királyság nemzetbiztonságát sértő szándékos rongálás címén.
Szombaton a tiltás ellenére számosan tüntettek a londoni parlamenttel szemközti téren a palesztinpárti szervezet mellett, „Ellenzem a népirtást, támogatom a Palestine Actiont” feliratú táblákat a magasba tartva.
A Scotland Yard közölte, hogy szombat estig a demonstráció 42 résztvevőjét őrizetbe vette.
Szombat este a walesi fővárosban, Cardiffban és az észak-angliai Manchesterben is hasonló tüntetéseket tartottak a Palestine Action mellett. Cardiffban 13, Manchesterben 16 demonstrálót vettek őrizetbe, vagyis a Palestine Actiont támogató szombati nagy-britanniai megmozdulásokon 71 tüntető került rendőrségi őrizetbe.
A szervezet mellett múlt szombaton is sokan tüntettek Londonban; a rendőrség aznap 29 ember vett őrizetbe, köztük egy 83 éves lelkészt.
A demonstrációk szervezői azt a véleményüket hangoztatják, hogy a Palestine Action nem terrorszervezet, hanem erőszakmentes akciókat végrehajtó polgári engedetlenségi mozgalom,
így a betiltásáról és terrorszervezetté minősítéséről hozott kormányhatározat hatalmi és törvényi visszaélés.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ünnepi rendezvények vonzó célpontok a terroristáknak, a rendőrség komolyan figyelmeztet.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall